Aktualności
Wystawa MARZEC 1968/March 1968 exhibition
Społeczność akademicka Politechniki Warszawskiej odegrała znaczącą rolę w wydarzeniach Marca 1968. W dniu 9 marca 1968 roku na Politechnice Warszawskiej odbył się pierwszy wiec popierający studentów Uniwersytetu Warszawskiego i potępiający brutalne działania milicji. Studenci domagali się, aby władze uczelni i Senat zajęły oficjalne stanowisko odnośnie wydarzeń na Uniwersytecie.
Film "Naukowy testament"/The film "Scientific Testament"
Zapraszamy do obejrzenia filmu "Naukowy testament" - o wystawie poświęconej pamięci prof. Stefana Hausbrandta opowiada mgr inż. Mariusz Pasik z Wydziału Geodezji i Kartografii PW.
Wystawa "Naukowy testament"/The exhibition "Scientific Testament"
Tytuł grudniowej wystawy nawiązywał do zawartości pakunku przygotowanego przed śmiercią przez prof. Stefana Hausbrandta dla swojego podopiecznego doc. Aleksandra Skórczyńskiego, późniejszego profesora, któremu powierzył zadanie kontynuowania swoich naukowych dokonań. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. rękopisy prac naukowych Profesora, osobiste dokumenty, fotografie, notatki, dyplom, korespondencję, reprinty jego prac geodezyjnych.
Święto Politechniki Warszawskiej 2021
Z okazji Święta PW prezentujemy kilkanaście pamiątek i dokumentów z 1915 r. ze zbiorów prof. Mirosława Nadera i Muzeum Politechniki Warszawskiej.
Wystawa Electricitas omni tempore
Jubileusz 100-lecia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej
W sali wystawowej Muzeum PW w Gmachu Głównym zaprezentowano interesujące obiekty, które przedstawiają historię elektryczności w Politechnice Warszawskiej, m.in.: radiostacja z 1927 r., stare maszyny elektryczne prądu stałego, silniki z dawnego Zakładu Maszyn Elektrycznych, szafa sterownicza z Zakładu Napędu Elektrycznego, szafy do modelowania sieci wysokiego napięcia.
Wystawa Jubileusz 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii PW
100-lecie istnienia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej było znakomitą okazją do przedstawienia wystawy prezentującej wybór pamiątek z okresu jego działalności. W sali ekspozycyjnej Muzeum PW w Gmachu Głównym zgromadzono liczne pamiątki w postaci dokumentów, opracowań kartograficznych, akcesoriów oraz instrumentów geodezyjnych. Szczególną uwagę odwiedzających skupiały osobiste pamiątki po Profesorach Wydziału, często własnoręczne skrypty, listy ocen lub korespondencja. Interesująco prezentował się również zbiór prac dyplomowych i opracowań z okresu sprzed II Wojny Światowej.
Filmy zrealizowane przez Muzeum PW
Zapraszamy do oglądania filmów Muzeum Politechniki Warszawskiej "Technika i sztuka", "Ordery świata", "Prezydent Mościcki i jego czasy". A już wkrótce przedstawimy kolejne realizacje, które przybliżą m.in. historię najciekawszych eksponatów prezentowanych na naszych wystawach.
Wystawa stała Dzieje Politechniki Warszawskiej
Ekspozycja obejmuje pamiątki po Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego, m.in. Akt powołania Kajetana Garbińskiego na członka Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk z 1824 r., opatrzony podpisem Stanisława Staszica, portret i popiersie Stanisława Staszica. Można zobaczyć również eksponaty z okresu działalności Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II - dokumenty, fotografie, replikę munduru studenta. Wśród pamiątek z otwarcia polskojęzycznej Politechniki w 1915 r. znajdują się listy gratulacyjne, Statut Tymczasowy Politechniki Warszawskiej, medal upamiętniający otwarcie uczelni.
Spotkanie Technika i sztuka
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej ze spotkania "Technika i sztuka".
W filmie mamy okazję podziwiać wspaniałe akwarele o tematyce pejzaży polskich, parków miejskich, kwiatów, nieba i domów Brukseli oraz pięknych zakątków Wenecji.
Wystawa Ordery świata
Wykład o wybranych orderach i odznaczeniach oraz ich historii prowadzi dr Zbigniew Dunin-Wilczyński - historyk, muzealnik, były starszy kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dr Zbigniew Dunin-Wilczyński specjalizuje się w historii wojskowości i falerystyce. Jest autorem wielu publikacji na temat orderów i odznaczeń.
Wystawa Prezydent Ignacy Mościcki i jego czasy
Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer prezentuje ekspozycję i przybliża postać prezydenta Ignacego Mościckiego.
Wystawa Politechnika Warszawska w zbiorach Muzeum Katyńskiego
Wernisaż fotografii prof. Krzysztofa Heyke "Nie tylko Katyń... miejsca deportacji obywateli Rzeczpospolitej na Syberię"
Wystawa Korporantów wojenne drogi
Wystawa ukazuje wojenne losy członków elitarnych organizacji studenckich, za które uważane są korporacje akademickie. Jest zwieńczeniem wieloletniej pracy osób pragnących przedstawić historię korporacji, a przede wszystkim upamiętnić i przybliżyć udział polskich działaczy akademickich w walce o niepodległość na przestrzeni XIX i XX w.
Wystawa Blask Legii Honorowej w Politechnice Warszawskiej
Na wystawie prezentowane są m.in. oryginalne dokumenty nadania oraz ordery Legii Honorowej od ustanowienia do chwili obecnej, ryciny, fotografie, obrazy.
Wystawa Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości
Wystawa poświęcona jest setnej rocznicy powołania Legii Akademickiej i jej roli w walce o niepodległość Polski. Prezentowane na wystawie eksponaty i materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum SGGW, dr. inż. Sylwestra Gładysia, prof. Mirosława Nadera, Tadeusza Burchackiego.
Wystawa Akwarele Ewy Anny Wasiutyńskiej
Ewa Anna Wasiutyńska równolegle do zawodu architekta rysuje i maluje - od roku 2007 akwarele o tematyce kwiatów, nieba i domów Brukseli, pejzaży polskich. Bierze udział w wystawach w Gdańsku i Warszawie, a także w Paryżu - 83 Salon Międzynarodowy "Ligne et Couleur" o tematyce Miroir (Lustro) w kwietniu 2018 r. oraz w Wenecji - XXVII Wystawa Międzynarodowa "Ligne et Couleur" Stowarzyszenia Architektów Artystów o temtyce "Libera Tutti" (Wolność dla Wszystkich) we wrześniu 2018 r.
Wystawa Walka o wolność i tożsamość narodową
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. pamiątki z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, portret Jana Paderewskiego, obrazy pędzla Jacka Macyszyna, szable i lance ułańskie, figury legionistów, medale, odznaczenia i plakiety, pocztówki, fotografie, publikacje i dokumenty z epoki. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów prof. Mirosława Nadera, Dyrektora Muzeum Ordynariatu Polowego płk. dr. Jacka Macyszyna, pana Piotra Ciborowskiego oraz Muzeum PW.
Wystawa Konstanty Sylwin Jakimowicz
Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie "Ze szkicownika architekta" zobaczyć można m.in. dokumenty, dyplomy, projekty, fotografie rodzinne, czasopisma. Cenną pamiątką na ekspozycji jest zachowany w zbiorach rodzinnych architekta "Szkicownik" zawierający ponad 170 rysunków różnych postaci.
Wystawa Historia Politechniki Warszawskiej
Z okazji Święta Politechniki Warszawskiej, Muzeum PW zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej historii naszej Uczelni. Na 15 planszach prezentowane są fotografie i dokumenty ilustrujące historię Politechniki Warszawskiej od Szkoły Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego do czasu odbudowy Uczelni po II wojnie światowej.
Wystawa Nauka w dawnych księgach
Wystawa „Nauka w dawnych księgach” to wyjątkowa okazja do zobaczenia najcenniejszych, najstarszych i najciekawszych starodruków w zbiorach prof. Mirosława Nadera, Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej oraz Muzeum Politechniki Warszawskiej.
Wystawa Historia fizyki na Politechnice Warszawskiej
Historia fizyki na Politechnice Warszawskiej sięga 1898 r., kiedy to powołano do życia Warszawski Instytut Politechniczny im. Cara Mikołaja II. Jak znaczącą rolę przywiązywano do nauczania fizyki świadczy fakt, że wśród pierwszych wzniesionych budynków (1899-1901) był Gmach Fizyki i Elektrotechniki. Następny rozdział historii zaczyna się w 1915 r. kiedy w wyniku działań polskich organizacji na bazie Instytutu Politechnicznego powstała polskojęzyczna wyższa szkoła techniczna - Politechnika Warszawska.
Wystawa Kuźnie elit - 200 lat polskich korporacji akademickich
Z okazji Święta Politechniki Warszawskiej Muzeum Politechniki Warszawskiej oraz Korporacja Akademicka Sarmatia zapraszają na wystawę przedstawiającą historię, tradycję i współczesność polskiego ruchu akademickiego.
Wystawa Akwarele Ewy Wasiutyńskiej i Joanny Pętkowskiej
Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza na wystawę Akwareli Ewy Wasiutyńskiej i Joanny Pętkowskiej.
Wystawa Rzeczpospolita Rafajłowska
Na szlaku walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich
Autorem i komisarzem wystawy jest dr nauk humanistycznych Jan Skłodowski. Prezentowane fotogramy jego autorstwa przedstawiają na tle historyczno-krajobrazowym do dziś zachowane krzyże, mogiły legionistów, pomniki w Bohorodczanach, Mołotkowie, Sołotwinie, Nadwórnej, Pasiecznej, Zielonej, Rafajłowej czy Dolinie Płaskiej. Są one świadectwem tamtych dni i ofiary złożonej Ojczyźnie przez żołnierzy Legionów Polskich.
Wystawa Śladami Mieczysława Bekkera - z Politechniki Warszawskiej na księżyc
Wystawa prezentowana w Muzeum PW poświęcona jest Mieczysławowi Grzegorzowi Bekkerowi - absolwentowi Politechniki Warszawskiej, konstruktorowi pojazdów terenowych, współtwórcy pojazdu księżycowego LRV - Lunar Roving Vehicle. Ekspozycja ma na celu przypomnienie sylwetki oraz spuścizny naukowej wybitnego Profesora, którego nazwisko na zawsze zostało zapisane w Alei Zasłużonych nad Badaniami Kosmosu (Space Walk of Fame).
« Poprzedni Następny » 1 2 3 4