Galeria
Ekspozycja obejmuje pamiątki po Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego, m.in. Akt powołania Kajetana Garbińskiego na członka Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk z 1824 r., opatrzony podpisem Stanisława Staszica, portret i popiersie Stanisława Staszica. Można zobaczyć również eksponaty z okresu działalności Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II - dokumenty, fotografie, replikę munduru studenta. Wśród pamiątek z otwarcia polskojęzycznej Politechniki w 1915 r. znajdują się listy gratulacyjne, Statut Tymczasowy Politechniki Warszawskiej, medal upamiętniający otwarcie uczelni.
Wystawy czasowe prezentowane w Muzeum PW
Listy gratulacyjne z 1915 roku
Dzień Politechniki Warszawskiej obchodzimy co roku 15 listopada. Z tej okazji mamy zaszczyt zaprezentować Państwu wyjątkową kolekcję listów gratulacyjnych, które wpłynęły na ręce Rektora w 1915 r. – roku, w którym nasza Uczelnia zaczęła funkcjonować w obecnym kształcie.
Wystawa "Politechnika w Powstaniu Warszawskim"
Osiemdziesiąt lat od wybuchu Powstania Warszawskiego to czas który upłynął, ale nie przeminął. Liczne pamiątki pozostałe po heroicznym zrywie mieszkańców stolicy można do 15 października br. oglądać w sali wystaw czasowych Muzeum Politechniki Warszawskiej przy ul. Nowowiejskiej 22.
Politechniczna Noc Muzeów 2024 z atrakcjami Muzeum PW
18 maja Politechnika Warszawska otworzyła swoje podwoje w ramach tegorocznej Nocy Muzeów 2024 podczas której, jak co roku, Muzeum PW zaprezentowało nową wystawę czasową „Profesor Piotr Wolański - człowiek i dzieło”.
Profesor Piotr Wolański - człowiek i dzieło
9 maja w Muzeum PW odbył się wernisaż wystawy "Profesor Piotr Wolański - człowiek i dzieło". Na ekspozycji można oglądać pamiątki związane z kosmiczną działalnością Profesora i jego osiągnięciami takie jak m.in. zdjęcia z dedykacjami astronautów NASA, medale i dyplomy dokumentujące aktywność prof. Piotra Wolańskiego na forum międzynarodowym.
Życie i działalność Rektora Politechniki Warszawskiej prof. Władysława Findeisena
Honorując wybitną postać zmarłego w tym roku prof. dr. inż. Władysława Findeisena, Rektora Politechniki Warszawskiej w latach 1981-1985, od 27 listopada możemy oglądać wspomnieniową wystawę dostępną w sali wystaw czasowych Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 22. Wystawa będzie czynna do 15 lutego 2024 r.
Akwarele Ewy Anny Wasiutyńskiej – kolejna wystawa artystki w Muzeum PW
Obrazy Ewy Anny Wasiutyńskiej niezmiennie fascynują delikatnością przekazu, barwą i przestrzenią. Pejzaże, krajobrazy parków miejskich, miast i pałaców wszystkie te elementy mogliśmy podziwiać na wystawie prezentowanej od 29 maja w Muzeum PW, a w październiku w krużgankach Gmachu Głównego PW.
Noc Muzeów 2023 w Muzeum Politechniki Warszawskiej
W sobotni wieczór 13 maja 2023 r. Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprosiło na bliskie spotkania w przestrzeni sali ekspozycyjnej w Gmachu Głównym, które uatrakcyjniły okolicznościowe wystawy związane z historią Uczelni oraz Skandynawią.
„Profesor Zbigniew Kączkowski – życie i twórczość”
Jubileusz urodzin prof. Zbigniewa Kączkowskiego uświetniła wystawa w Muzeum Politechniki Warszawskiej prezentująca eksponaty ze zbiorów Wydziału Inżynierii Lądowej związane z postacią tego wybitnego specjalisty w dziedzinie mechaniki budowli i teorii konstrukcji inżynierskich.
Medale i odznaczenia Finlandii
Od lutego do połowy czerwca 2023 r. w sali ekspozycyjnej Muzeum PW prezentowana była wystawa fińskich medali i odznaczeń. Jej wernisaż odbył się 23 stycznia br. podczas Salonu Historycznego Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół PW „Finlandia – nasz nowy sojusznik w NATO”.
Rok Mieczysława Wolfkego 2022
W 75. rocznicę śmierci wybitnego polskiego fizyka Mieczysława Wolfkego oraz w setną rocznicę mianowania przez Józefa Piłsudskiego na stanowisko profesora fizyki na Politechnice Warszawskiej, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnika Warszawska, Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne oraz Komitet Fizyki Polskiej Akademii Nauk ogłosiły rok 2022 Rokiem Mieczysława Wolfkego.
Mapa - wczoraj, dziś i jutro
Muzeum Politechniki Warszawskiej w ramach Nocy Muzeów 14 maja 2022 r. włączyło się w organizację wystawy Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Wystawa map i atlasów ilustrowała rozwój geodezji i kartografii w ostatnich 200 latach. Ekspozycja objęła m.in. dawne mapy tematyczne, w tym katastralne, glebowe, geologiczne i inne, a także współczesne opracowania kartograficzne z tych zakresów, szczególnie autorstwa pracowników Wydziału.
Marzec 1968
Społeczność akademicka Politechniki Warszawskiej odegrała znaczącą rolę w wydarzeniach Marca 1968. W dniu 9 marca 1968 roku na Politechnice Warszawskiej odbył się pierwszy wiec popierający studentów Uniwersytetu Warszawskiego i potępiający brutalne działania milicji. Studenci domagali się, aby władze uczelni i Senat zajęły oficjalne stanowisko odnośnie wydarzeń na Uniwersytecie.
Naukowy testament
Tytuł grudniowej wystawy nawiązywał do zawartości pakunku przygotowanego przed śmiercią przez prof. Stefana Hausbrandta dla swojego podopiecznego doc. Aleksandra Skórczyńskiego, późniejszego profesora, któremu powierzył zadanie kontynuowania swoich naukowych dokonań. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. rękopisy prac naukowych Profesora, osobiste dokumenty, fotografie, notatki, dyplom, korespondencję, reprinty jego prac geodezyjnych.
Korporacje Akademickie
Pod koniec marca 2022 r. w Muzeum Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie z Panem Aleksandrem Rostockim - Prezesem Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. Na wystawie towarzyszącej spotkaniu zaprezentowano fotografie, dokumenty, dekle (nakrycia głowy), bandy, publikacje itp.
Święto Politechniki 2021
Z okazji Święta PW prezentujemy kilkanaście pamiątek i dokumentów z 1915 r. ze zbiorów prof. Mirosława Nadera i Muzeum Politechniki Warszawskiej.
Electricitas omni tempore
W sali wystawowej Muzeum PW w Gmachu Głównym zaprezentowano interesujące obiekty, które przedstawiają historię elektryczności w Politechnice Warszawskiej. Na ekspozycji znalazły się m.in.: radiostacja z 1927 r., stare maszyny elektryczne prądu stałego, silniki z dawnego Zakładu Maszyn Elektrycznych, szafa sterownicza z Zakładu Napędu Elektrycznego, szafy do modelowania sieci wysokiego napięcia.
Jubileusz 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii PW
100-lecie istnienia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej było znakomitą okazją do przedstawienia wystawy prezentującej wybór pamiątek z okresu jego działalności. W sali ekspozycyjnej Muzeum PW w Gmachu Głównym zgromadzono liczne pamiątki w postaci dokumentów, opracowań kartograficznych, akcesoriów oraz instrumentów geodezyjnych. Szczególną uwagę odwiedzających skupiały osobiste pamiątki po Profesorach Wydziału, często własnoręczne skrypty, listy ocen lub korespondencja. Interesująco prezentował się również zbiór prac dyplomowych i opracowań z okresu sprzed II Wojny Światowej.
Technika i sztuka
W maju br. w Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 22 gościliśmy inż. arch. Ewę Annę Wasiutyńską - absolwentkę Wydziału Architektury PW. Podczas spotkania Pani Ewa Wasiutyńska wspominała rodzinę ściśle związaną z Politechniką Warszawską, barwnie opowiadała o swojej karierze zawodowej m.in. w Belgii oraz dzieliła się wielką pasją, jaką jest malowanie akwareli.
Ordery świata
Pamiątką z prezentowanej wyłącznie online ekspozycji są nie tylko zdjęcia, ale również film, w którym o wybranych orderach, odznaczeniach oraz ich historii opowiada dr Zbigniew Dunin-Wilczyński - historyk, muzealnik, były starszy kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Prezydent Ignacy Mościcki i jego czasy
Na wystawie zaprezentowano eksponaty ze zbiorów Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Politechniki Warszawskiej oraz prof. Mirosława Nadera. Komisarzem wystawy był dr Andrzej Ulmer, dyrektor Muzeum PW.
Politechnika Warszawska w zbiorach Muzeum Katyńskiego
Konferencji naukowej "Ofiary zbrodni katyńskiej - studenci, absolwenci i wykładowcy Politechniki Warszawskiej" towarzyszyła wystawa czasowa "Politechnika Warszawska w zbiorach Muzeum Katyńskiego" oraz wernisaż fotografii prof. Krzysztofa Heyke "Nie tylko Katyń... miejsca deportacji obywateli Rzeczpospolitej na Syberię".
Korporantów wojenne drogi
Wystawa ukazuje wojenne losy członków elitarnych organizacji studenckich, za które uważane są korporacje akademickie. Jest zwieńczeniem wieloletniej pracy osób pragnących przedstawić historię korporacji, a przede wszystkim upamiętnić i przybliżyć udział polskich działaczy akademickich w walce o niepodległość Rzeczypospolitej na przestrzeni XIX i XX w.
Blask Legii Honorowej w Politechnice Warszawskiej
Na wystawie prezentowane są m.in. oryginalne dokumenty nadania oraz ordery Legii Honorowej od ustanowienia do chwili obecnej, ryciny, fotografie, obrazy.
Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości
Wystawa poświęcona jest setnej rocznicy powołania Legii Akademickiej i jej roli w walce o niepodległość Polski. Prezentowane na wystawie eksponaty i materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum SGGW, dr. inż. Sylwestra Gładysia, prof. Mirosława Nadera, Tadeusza Burchackiego.
Akwarele Ewy Anny Wasiutyńskiej
Ewa Anna Wasiutyńska równolegle do zawodu architekta rysuje i maluje - od roku 2007 akwarele o tematyce kwiatów, nieba i domów Brukseli, pejzaży polskich. Bierze udział w wystawach w Gdańsku i Warszawie, a także w Paryżu - 83 Salon Międzynarodowy "Ligne et Couleur" o tematyce Miroir (Lustro) w kwietniu 2018 r. oraz w Wenecji - XXVII Wystawa Międzynarodowa "Ligne et Couleur" Stowarzyszenia Architektów Artystów o temtyce "Libera Tutti" (Wolność dla Wszystkich) we wrześniu 2018 r.
Następny » 1 2 3