Wystawa stała Dzieje Politechniki Warszawskiej
Ekspozycja obejmuje pamiątki po Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego, m.in. Akt powołania Kajetana Garbińskiego na członka Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk z 1824 r., opatrzony podpisem Stanisława Staszica, portret i popiersie Stanisława Staszica. Można zobaczyć również eksponaty z okresu działalności Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II - dokumenty, fotografie, replikę munduru studenta. Wśród pamiątek z otwarcia polskojęzycznej Politechniki w 1915 r. znajdują się listy gratulacyjne, Statut Tymczasowy Politechniki Warszawskiej, medal upamiętniający otwarcie uczelni.
Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie
Z okazji 100-lecia Odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej 20 listopada 2015 r. odbył się uroczysty wernisaż wystawy stałej "Dzieje Politechniki Warszawskiej" połączony z otwarciem nowej sali ekspozycyjnej w Gmachu Głównym PW. Fotorelacja z otwarcia sali ekspozycyjnej: www.biuletyn.pw.edu.pl
W listopadzie 2019 r. wystawa stała została rozszerzona o nową ekspozycję: "Dzieje fizyki na Politechnice Warszawskiej w zbiorach profesora Włodzimierza Zycha".
Jak znaczącą rolę przywiązywano do nauczania fizyki świadczy fakt, że jednym z pierwszych budynków politechnicznych wzniesionych na przełomie XIX i XX w. był Gmach Fizyki i Elektrotechniki. Od początku Zakład Fizyki był zorganizowany bardzo starannie i nowocześnie. Obok świetnie wyposażonego działu demonstracyjnego oraz działu prac naukowych bardzo dobrze funkcjonował warsztat mechaniczny.
Ogromny udział w propagowaniu historii fizyki na Politechnice Warszawskiej miał Prof. Włodzimierz Zych (1929-2013). To dzięki niemu udało się zachować wiele wspaniałych urządzeń, które z pieczołowitością ratował od zapomnienia. Wiele z nich udostępnionych jest na wystawie.
Wystawa stała prezentowana jest w w Gmachu Głównym PW, Plac Politechniki 1, sala ekspozycyjna Muzeum PW, parter.