Wystawa Rzeczpospolita Rafajłowska

Na szlaku walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich

Autorem i komisarzem wystawy jest dr nauk humanistycznych Jan Skłodowski. Prezentowane fotogramy jego autorstwa przedstawiają na tle historyczno-krajobrazowym do dziś zachowane krzyże, mogiły legionistów, pomniki w Bohorodczanach, Mołotkowie, Sołotwinie, Nadwórnej, Pasiecznej, Zielonej, Rafajłowej czy Dolinie Płaskiej. Są one świadectwem tamtych dni i ofiary złożonej Ojczyźnie przez żołnierzy Legionów Polskich.

Wybuch I wojny światowej niósł nadzieję Polakom na odrodzenie Ojczyzny, przywrócenie jej niepodległości po ponad stuletniej niewoli. Minęła 101 rocznica walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich. Rafajłowa, dziś Bystrycia na Ukrainie, wsławiła się bohaterskimi walkami toczonymi przez Legiony Polskie z wojskami rosyjskimi. W tej niewielkiej huculskiej wsi u stóp Gorganów na skrawku galicyjskiej ziemi powstała - de facto choć nie de iure - na przełomie 1914/1915 roku wolna od zaborcy Ojczyzna - Rzeczpospolita Rafajłowska. Był to pierwszy od czasu utraty bytu państwowego wolny obszar po polską władzą wojskową i administracyjną sprawowaną przez Józefa Hallera, dowódcę przyszłej II Brygady Legionów Polskich, zwanej też Karpacką lub Żelazną. Rzeczpospolita Rafajłowska jest epizodem znaczącym nie tylko szlak walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich, ale przede wszystkim dowodem wytrwałych zmagań i ofiarności polskiego żołnierza na drodze do niepodległości Ojczyzny. Urosła ona do rangi symbolu, dała początek legendzie budującej od początku lat międzywojennych morale polskiego wojska i powszechną patriotyczną świadomość.

Galeria>>

Fotorelacja: www.biuletyn.pw.edu.pl

Wernisaż wystawy odbył się 1 kwietnia 2016 r. o godz.12 w Gmachu Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 24.Wystawa była prezentowana od 1 kwietnia do 31 maja 2016 r.