Wystawa Blask Legii Honorowej w Politechnice Warszawskiej
Na wystawie prezentowane są m.in. oryginalne dokumenty nadania oraz ordery Legii Honorowej od ustanowienia do chwili obecnej, ryciny, fotografie, obrazy.
Rewolucja Francuska z dniem 30 lipca 1791 r. zniosła ordery i odznaczenia królewskie. Wprowadzono nowe nagrody - broń honorową - przeznaczone wyłącznie dla wojska. Napoleon widząc niedoskonałości nowego systemu nagradzania w 1802 r. złożył do Trybunatu projekt ustanowienia orderu dla osób wojskowych i cywilnych. 11 lipca 1804 r. ukazał się dekret Cesarza Napoleona wprowadzający odznakę Krzyża Legii Honorowej. Do 5 kwietnia 1814 r. Napoleon nadał 30 747 Krzyży Legii Honorowej.
Według dr. Zbigniewa Dunin-Wilczyńskiego w okresie wojen napoleońskich ponad 1 880 Polaków zostało wyróżnionych Krzyżem Legii Honorowej.
Ludwik XVIII po objęciu władzy nie zdecydował się na likwidację Krzyża Legii Honorowej, ale order znacząco zmodyfikował, zmieniając jego nazwę na Order Królewski Legii Honorowej. Kolejni królowie Karol X i Ludwik Filip modyfikowali rysunek orderu, w zasadzie nie zmieniając jego statutu. Ludwik Filip powrócił do wizerunku Napoleona w medalionie na awersie. Z nastaniem II Republiki została usunięta korona ponad krzyżem. Za rządów prezydenckich Ludwika Napoleona Order Legii Honorowej przeszedł trzykrotnie modyfikację powracając do rysunku z I Cesarstwa. Po 1870 roku ponad krzyżem został umieszczony wieniec laurowo-dębowy, a w medalionie wizerunek Marianny.
Z niewielką modyfikacją Narodowy Order Legii Honorowej jest nadawany po dzień dzisiejszy.
Komisarz wystawy: dr Zbigniew Dunin-Wilczyński