Aktualności Muzeum PW

Jak wyglądało codzienne życie naszych dziadków i pradziadków? Jakie urządzenia pomagały im w pracy, komunikacji i rozrywce? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na wystawie „Technika w życiu codziennym” w Muzeum Politechniki Warszawskiej, która przenosi zwiedzających w podróż przez historię technologii.

Działania wojenne i okupacja niemiecka przyniosły Politechnice Warszawskiej nie tylko ogromne straty materialne, ale i dramatyczne wyzwania związane z dalszym funkcjonowaniem uczelni. Mimo represji i zakazów, w latach 1939–1945 społeczność akademicka PW nie zrezygnowała z misji edukacyjnej i naukowej.

Medal Politechniki Warszawskiej to jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Senat Uczelni. Zgodnie z Uchwałą nr 51/XLIII/97 z dnia 25 czerwca 1997 r. nadawany jest za wybitne zasługi dla działania, rozwoju i promocji PW zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Stanowi drugie – po tytule doktora honoris causa – wyróżnienie uczelniane.

W społeczności akademickiej status Professor Emeritus jest nie tylko oznaką szacunku i uznania, ale również sposobem na utrzymanie więzi między uczelnią a jej najwybitniejszymi przedstawicielami.

W gablotach ekspozycyjnych Muzeum PW od 2021 r. można oglądać plakaty, które zostały odnalezione w Gmachu Głównym w trakcie prac remontowych. Z okazji 57. rocznicy wydarzeń marcowych powracamy do przyczyn i skutków studenckich wystąpień.

Wokół Muzeum

W dniach od 5 do 10 maja 2025 r. w Dużej Auli oglądać można prace uczestników Pracowni Fotograficznej UTW PW. Tematem wystawy zrealizowanej pod kierunkiem Małgorzaty Dołowskiej są „Obrazy miasta”.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku jest okazją do oddania hołdu biało-czerwonym barwom, które od stuleci są symbolem polskości, wolności i niezłomności ducha narodu. 

11 kwietnia 2025 roku, w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Polskie instrumenty i przyrządy geodezyjno-kartograficzne”. Ekspozycję otworzył dyrektor NMT, Mirosław Zientarzewski.

Dzięki pracy zespołu Politechniki Warszawskiej zabytki Muzeum Zagłębia w Będzinie zostały dokładnie przebadane z użyciem najnowszych technologii. Wykorzystując skaning laserowy, fotogrametrię i zaawansowane metody analizy danych naukowcy z Wydziału GiK ocenili stan techniczny obiektów.

Na Wydziale Geodezji i Kartografii PW opracowano cyfrowy model nieistniejącej już willi prof. Hilarego Koprowskiego – znanej jako „Koprówka”. Projekt miał na celu nie tylko odtworzenie jej wyglądu, ale również podkreślenie znaczenia kulturowego i lokalnego obiektu.

Wyszukaj na stronie Muzeum

Umiejętności dopotąd są jeszcze próżnym wynalazkiem, może czczym tylko rozumu wywodem, albo próżniactwa zabawą, dopokąd nie są zastosowane do użytku narodów.

Stanisław Staszic (1755-1826)

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-15:30

Sala ekspozycyjna w Gmachu Głównym PW

poziom Dużej Auli, krużganki, lewa strona
Plac Politechniki 1, 00–661 Warszawa

Biuro/Sala wystaw czasowych

ul. Nowowiejska 22, 00–665 Warszawa
telefon: 22 234 74 93
e-mail: muzeum@pw.edu.pl

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy lub telefoniczny.

WUT Museum is opened from Monday to Friday from 08:30 to 15:30 

Exhibition hall 

The Main Building of Warsaw University of Technology
The Main Audience Hall level, left cloister
Pl. Politechniki 1
00-661 Warsaw, Poland

Office/Temporary exhibition hall:

ul. Nowowiejska 22
00–665 Warszawa
tel.: + 48 22 234 74 93
e-mail: muzeum@pw.edu.pl

Organized groups are asked to contact us in advance.

The website muzeum.pw.edu.pl is the official portal of WUT Museum

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.