Galeria
Ekspozycja obejmuje pamiątki po Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego, m.in. Akt powołania Kajetana Garbińskiego na członka Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk z 1824 r., opatrzony podpisem Stanisława Staszica, portret i popiersie Stanisława Staszica. Można zobaczyć również eksponaty z okresu działalności Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II - dokumenty, fotografie, replikę munduru studenta. Wśród pamiątek z otwarcia polskojęzycznej Politechniki w 1915 r. znajdują się listy gratulacyjne, Statut Tymczasowy Politechniki Warszawskiej, medal upamiętniający otwarcie uczelni.
Wystawy czasowe prezentowane w Muzeum PW
75-lecie elektryfikacji PKP
Na wystawie obejrzeć można m. in. dokumentację techniczną z zespołu PKP Biuro Elektryfikacji WWK ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy, kolekcję tabliczek znamionowych i fotografie ze zbiorów p. Andrzeja Rewerskiego, dokumenty i eksponaty ze zbiorów mgr. inż. Janusza Kostro, prof. Mirosława Nadera i dr. Zbigniewa Tucholskiego oraz mgr. inż. Jacka Szpotańskiego. Cenny materiał ilustracyjny stanowią fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobaczyć można także dokumenty prof. Jana Podoskiego ze zbiorów Muzeum PW.
Najstarsza Średnia Szkoła Budowlana w Polsce i jej związki z PW
Intencją ekspozycji jest przedstawienie dziejów istniejącej od 1918 roku Królewsko-Polskiej Średniej Szkoły Budowlanej, jej dorobku oraz grona nauczycielskiego. Wystawa prezentuje także sylwetki Profesorów Szkoły będących również wykładowcami Politechniki Warszawskiej.
60 lat Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej
W 2011 roku Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Powstał w 1951 r. jako pierwszy folklorystyczny zespół uczelniany w Warszawie.
Powstanie Warszawskie
Dla kolejnych pokoleń Polaków Powstanie Warszawskie stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość. Muzeum Politechniki Warszawskiej chcąc uczcić dramatyczny wysiłek Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej oraz bohaterstwo i poświęcenie mieszkańców Warszawy w obronie stolicy w 1944 r. przygotowało wystawę "Powstanie Warszawskie".
Prof. Antoni Xiężopolski - animator polskiego kolejnictwa
Wystawa poświęcona jest postaci wybitnego polskiego konstruktora taboru kolejowego, jednego z twórców polskiej szkoły lokomotyw.
Niepublikowane zdjęcia z Powstania Warszawskiego 1944 r.
W przeddzień 66 rocznicy Powstania Warszawskiego 31 lipca 2010 r. o godz. 10:30 u zbiegu Al. Niepodległości i ul. Nowowiejskiej otwarta zostanie wystawa unikalnych, nigdy dotąd niepublikowanych zdjęć przedstawiających sceny z powstańczych walk na Politechnice Warszawskiej. Organizatorami wystawy są młodzi entuzjaści warszawskiej historii z Korporacji Akademickiej Sarmatia oraz Muzeum Politechniki Warszawskiej. Patronat honorowy nad wystawą objął JM Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik.
Nieznane zbiory Muzeum
Wystawa prezentuje obiekty nigdy dotąd nie pokazywane na żadnej wystawie. Jest to niestereotypowa kolekcja, gdyż znajdują się w niej eksponaty z różnych okresów historycznych i z różnych dziedzin nauk (w tym ścisłych).
Wśród eksponowanych przedmiotów prezentowane są między innymi ryciny na płótnie przedstawiające urządzenia hydrauliczne z XVIII w., cykl rysunków z 1938 r. pod tytułem "Cień i perspektywa koła" autorstwa inż. arch. Leona Suzina, wykładowcy rysunku i geometrii wykreślnej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wśród obiektów obejrzeć można urządzenie analogowo-cyfrowe ANOPS-105, opracowane i produkowane na Wydziale Elektroniki w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej. W latach 1967-1986 wyprodukowano ok.150 szt. tych urządzeń. Urządzenie stosowane było jako specjalizowany komputer do badań biomedycznych, a w szczególności do badania mózgu, układu nerwowego, mięśni, wzroku i słuchu. Na wystawie zaprezentowano kolekcję medali, dynamometry, amperomierze, projektor pomiarowy, węgielnicę lustrzaną z lat 1920-1930 i inne. Celem obecnej ekspozycji jest zademonstrowanie interesujących zabytków, które ze względu na swoją specyfikę nie miały szansy prezentacji na wystawach historycznych i rocznicowych.
94. rocznica otwarcia Politechniki Warszawskiej
Wystawa, będąca elementem obchodów Dni Politechniki Warszawskiej, upamiętnia uroczyste otwarcie Politechniki Warszawskiej w dniu 15 listopada 1915 r. To był niezwykle ważny moment w historii naszej uczelni, bowiem właśnie wtedy szkoła podjęła działalność jako Politechnika Warszawska z polskim językiem wykładowym. Ks. dr Antoni Szlagowski 94 lata temu podczas nabożeństwa z okazji otwarcia Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego powiedział: "(...) Dziś w salach, gdzie mowa polska milczała, myśl polska odezwie się po raz pierwszy po latach wielu melodyą polskiego słowa (...)".
Sztuka bliżej człowieka
Przed paru tysiącami lat człowiek dla ozdoby swego cywilizacyjnego uniformu przypina złotą broszkę - sztukę ...
M. Adamczyk
Marian Adamczyk (M. Adam) urodził się 8 grudnia 1938 r. w Karczmiskach koło Kazimierza Dolnego. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył w 1964 r. Szybko zdobył uznanie kolekcjonerów w kraju i zagranicą. Prace Mariana Adamczyka znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Tematem podstawowym w twórczości artysty jest człowiek i jego otoczenie. Specjalizuje się w najtrudniejszej dziedzinie jaką jest portret i tematyka końska. Ma w swoim dorobku ok. dwóch tysięcy obrazów i ponad sześć tysięcy rysunków.
Magdalena Hniedziewicz, krytyk i historyk sztuki:
"(...) Należy Marian Adamczyk do malarzy, którzy opanowali tajniki rzemiosła, dla których malarstwo jest nie tylko sprawą tematu, ale sposobem osiągania określonych efektów za pomocą ściśle określonych metod. Jest w jego pracach rygor starannie opracowanej kompozycji, akuratność rysunku, gdzie nie ma miejsca na błędy i deformacje. Swobodę i lekkość ręki widać najlepiej w obrazach, które są najbardziej osobiste, "prywatne" - w niektórych aktach i portretach, w wiejskich pejzażach, w czarujących studiach białych koni. M. Adamczyk uprawia sztukę już od pół wieku; i to na swój własny sposób, rzetelnie i szczerze, bez skłonności do ulegania modom i artystycznemu nowinkarstwu. Nie szukając powierzchownego poklasku skupia się na swojej opowieści o świecie i ludziach posługując się poetyką, którą uważa za właściwą, godną stosowania, rozwijania i bogacenia (...) "
65. Rocznica Powstania Warszawskiego
Wystawa "65. Rocznica Powstania Warszawskiego" eksponowana w Muzeum Politechniki Warszawskiej upamiętnia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. Powstanie Warszawskie w istotny sposób zaznaczyło się na Politechnice Warszawskiej. Na ul. Nowowiejskiej przy Gmachu Głównym PW miała miejsce kapitulacja sił powstańczych.
Wyższe Szkolnictwo w Polsce Międzywojennej w zbiorach prof. Mirosława Nadera
Na wystawie eksponowane są dokumenty, fotografie, dyplomy, insygnia dziekańskie, medale, albumy, książki, składy osobowe, etc. Dodatkową atrakcją jest Dyplom Prawa Rzymskiego z 1828 r. i Mowa cara Aleksandra I z 1803 r. wygłoszona na Uniwersytecie Warszawskim.
Wystawa jubileuszowa - 125 lat Welecji i 100 lat Sarmatii
Korporacja Akademicka Welecja, Korporacja Akademicka Sarmatia
Izolatory wczoraj i dziś
Zgromadzone na ekspozycji zbiory udostępnił Michał Okulicz-Kozaryn student II roku Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.
« Poprzedni 1 2 3