Wystawa "Politechnika w Powstaniu Warszawskim" już otwarta/Opening the exhibition "Warsaw University of Technology in the Warsaw Uprising"

Osiemdziesiąt lat od wybuchu Powstania Warszawskiego to czas który upłynął, ale nie przeminął. Liczne pamiątki pozostałe po heroicznym zrywie mieszkańców stolicy można do 15 października br. oglądać w sali wystaw czasowych Muzeum Politechniki Warszawskiej przy ul. Nowowiejskiej 22.

Jak przebiegało Powstanie Warszawskie w murach Politechniki i w jej najbliższym sąsiedztwie opisujemy w artykule Politechnika w Powstaniu Warszawskim 80 lat później. Możemy też na własne oczy zobaczyć miejsca pamięci, o których opowiada doc. dr inż. Wojciech Urbański z Muzeum Politechniki Warszawskiej w towarzyszącym wystawie filmie>>.

***

The upcoming anniversary of the Warsaw Uprising is not only about memories of heroic deeds. In 1944, the Warsaw University of Technology actively defended its Campus, and eighty years later it recalled the events and their heroes in the initiatives of subsequent generations of academics. Today WUT Museum returning to the events of those days presents the history of the uprising, which remains alive in the memories of generations. The film "Warsaw University of Technology in the Warsaw Uprising", prepared by the WUT Museum (in Polish only), shows both the heroic attitudes of the insurgents and their everyday life. Archival photographs, weapons including: submachine gun "Błyskawica", bayonet; everyday items such as mess tins, canteens and medical instruments testify to the hardship and risk taken by the defenders of the Campus, where we are shown around by doc. Dr. Eng. Wojciech Urbański from the WUT Museum. The exhibition of the same name, shown in film frames, takes us deep into time, also presenting documents, newspapers, posters, commemorative prints, fragments of burnt elements of building structures and insurgent armbands. Among the bullets and rifle shells, we will also see an exhibit that cannot be missed - an unexploded 500 kg German bomb from the time of the uprising, dropped on the Electrical Engineering Building of WUT.

We invite you to the exhibition from July 12 to October 15, 2024, on weekdays from 09:00-14:30
to the temporary exhibition hall at ul. Nowowiejska 22.

***

Atrapa miny przeciwczołgowej, bagnet, mosiężne łuski od karabiu na tle zdjeć i powstańczej ulotki

Rocznicowa ekspozycja gromadzi m.in. dokumenty, gazety, plakaty, druki okolicznościowe czy fragmenty nadpalonych elementów konstrukcji budowlanych. Wśród pocisków i łusek karabinów zobaczymy także m.in. niewypał 500 kg niemieckiej bomby z czasów powstania zrzuconej na Gmach Elektrotechniki PW. Archiwalne fotografie prezentują sylwetki tych, którzy czas swojej młodości spędzili w ogniu artyleryjskich ostrzałów, by ratować przyszłość stolicy. Na czarno-białych kadrach ujęci zostali nie tylko powstańcy, ale i całe ich otoczenie, w tym zniszczony Gmach Główny PW. Sylwetki obrońców miasta symbolizują manekiny ubrane w cywilną odzież, z furażerką i biało-czerwonymi opaskami. Na wystawie zobaczymy broń, którą posługiwali się powstańcy w tym m.in. pistolet maszynowy „Błyskawica” oraz repliki: karabinu rosyjskiego/radzieckiego Mosin, karabinka systemu Mauser, pistoletu maszynowego Sten, pistoletu Colt M1911A1 czy też oryginalny bagnet niemiecki S84/98/34 z 1943 w pochwie z 1941 r. oraz polską lornetkę wojskową produkcji zakładu Kolberg Warszawa. W gablotach umieszczono również przedmioty codziennego użytku takie jak menażki, manierki, plecak brytyjski z 1943 r. "zrzutowy" (z demobilu) i części garderoby m.in. pas niemiecki Hitlerjugend (oryginał). Towarzyszący ekspozycji zegar niezmiennie wskazuje godzinę "W".

Komisarz wystawy: doc. dr inż. Wojciech Urbański

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: prof. Mirosława Nadera, Adama Urbańskiego oraz Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Na wystawę zapraszamy w dniach 12 lipca-15 października 2024 r. w dni powszednie w godz. 09:00-14:30
do sali wystaw czasowych przy ul. Nowowiejskiej 22.