Cyfrowa „Koprówka” może wrócić do Celestynowa/ The digital "Koprówka" may return to Celestynów

Na Wydziale Geodezji i Kartografii PW opracowano cyfrowy model nieistniejącej już willi prof. Hilarego Koprowskiego – znanej jako „Koprówka”. Projekt miał na celu nie tylko odtworzenie jej wyglądu, ale również podkreślenie znaczenia kulturowego i lokalnego obiektu.

Willa znajdowała się w Celestynowie i należała do wybitnego polskiego wirusologa, twórcy skutecznej szczepionki przeciwko polio. Budynek został wyburzony w 2004 r., ale jego wartość historyczna wciąż budzi zainteresowanie mieszkańców i władz lokalnych.

Model stworzony w cyfrowej technologii HBIM (Heritage Building Information Modelling) wykorzystuje m.in. dane pomiarowe, skany laserowe i archiwalne dokumenty. Zawiera wiernie odwzorowane elementy architektoniczne, kolorystykę i strukturę budynku. Prace zakończono wizualizacjami, animacją i wydrukiem 3D w skali 1:100.

Model HBIM „Koprówki” od strony północnej (po lewej) i od strony południowej (po prawej). Źródło: PW

Cyfrowa rekonstrukcja może stać się podstawą do odbudowy willi, a także impulsem do stworzenia muzeum lub centrum edukacyjnego. Projekt został zaprezentowany na międzynarodowej konferencji naukowej i może posłużyć jako baza do starań o fundusze zewnętrzne, z podkreśleniem jego wartości dla dziedzictwa kulturowego i lokalnej społeczności.

Autorami modelu są Wiktoria Winiarska i Andrzej Szymon Borkowski.

***

At the Faculty of Geodesy and Cartography of Warsaw University of Technology, a digital model of the now-demolished villa of Professor Hilary Koprowski – known as “Koprówka” – was developed. The project aimed not only to recreate its appearance but also to highlight its cultural and local significance.The digital reconstruction of the villa of the renowned Polish virologist may serve as a foundation for its physical restoration and as an inspiration to establish a museum or educational center.

Szczegóły>>

Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii