Wystawa Legia Akademicka i odzyskanie niepodległości

Wystawa poświęcona jest setnej rocznicy powołania Legii Akademickiej i jej roli w walce o niepodległość Polski. Prezentowane na wystawie eksponaty i materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum SGGW, dr. inż. Sylwestra Gładysia, prof. Mirosława Nadera, Tadeusza Burchackiego.

Decyzja o utworzeniu Legii została podjęta 6 listopada 1918 r. podczas wiecu studentów warszawskich uczelni w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Młodzież akademicka stanęła na stanowisku, że dla osiągnięcia i utrzymania niepodległości oraz zjednoczenia Rzeczypospolitej konieczne jest utworzenie regularnego wojska. Studenci podjęli decyzję o przerwaniu studiów i wstąpieniu do wojska. 7 listopada 1918 r. Senaty warszawskich szkół akademickich podjęły następującą uchwałę: "W zgodnem postanowieniu młodzieży akademickiej, aby wstąpić do wojska, celem zdobycia i wywalczenia niezależnego bytu państwowego Ojczyźnie, Senaty Akademickie witają doniosły czyn patrjotyczny, z którym w całości się solidaryzują. W przeświadczeniu, że młodzież akademicka, wstępująca do wojska, stać będzie na straży jedności narodowej i służyć będzie obronie zagrożonych granic Polski, Senaty Akademickie wyrażają zgodność uczuć swych z uczuciem młodzieży i postanawiają zawiesić wykłady i zajęcia."

Na murach warszawskich uczelni pojawiły się odezwy Akademickiego Komitetu Wykonawczego, które wzywały młodzież do zapisywania się w szeregi Legionu Akademickiego. Legia Akademicka została utworzona 11 listopada 1918 r., a 3 grudnia przekształcono ją w 36 Pułk Piechoty. Studenci walczący w szeregach 36 Pułku wzięli udział m.in. w obronie Lwowa, toczyli walki o Kulików i Hamulec. Walczyli na terenie Małopolski Wschodniej, wzięli udział w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., walczyli w rejonie Tarnopola, Szepietówki i pod Zasławiem. W latach 1921 - 1939 Pułk kwaterował w Warszawie. Po kapitulacji Warszawy w 1939 r. część kadry oficerskiej, podoficerskiej i żołnierzy podjęła walkę z wrogiem w szeregach Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej.

Komisarz wystawy: dr Andrzej Ulmer

Galeria>>

Wernisaż wystawy odbył się 14 listopada 2018 r. o godz. 12 w Gmachu Głównym PW, Plac Politechniki 1, sala ekspozycyjna Muzeum PW, parter. Wystawa była czynna do 31 stycznia 2019 r.