Wystawa Konstanty Sylwin Jakimowicz

Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie "Ze szkicownika architekta" zobaczyć można m.in. dokumenty, dyplomy, projekty, fotografie rodzinne, czasopisma. Cenną pamiątką na ekspozycji jest zachowany w zbiorach rodzinnych architekta "Szkicownik" zawierający ponad 170 rysunków różnych postaci.

Konstanty Sylwin Jakimowicz urodził się 17 lutego 1879 r. w Warszawie. Początkowo uczył się w szkole rysunku w pracowni Wojciecha Gersona w Warszawie. W 1898 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury w Warszawskim Instytucie Politechnicznym im. Cara Mikołaja II. Dyplom architekta uzyskał na Politechnice w Karlsruhe (1906) i w Instytucie Inżynierów Cywilnych w Petersburgu (1908 - 1909). W latach 1909 - 1912 zrealizował szereg prac jako architekt drogi żelaznej Herby - Kielce. Jego projektu są dworce kolejek dojazdowych: Warszawa - Most, Wawer, Otwock, Wilanów, Klarysew. W latach dwudziestych brał udział w ważniejszych konkursach architektonicznych, m.in. na Świątynię Opatrzności Bożej, czy gmach Ministerstwa Robót Publicznych. Działalność K. S. Jakimowicza przypadła na okres różnorakich zmian prądów w architekturze. Nawiązywanie do form historycznych widoczne jest w projekcie Domu Księży Emerytów w Warszawie przy ul. Ratuszowej (1926). Dom Akademiczek przy ul. Górnośląskiej (1927) nawiązuje w swej attyce do form polskiego renesansu. Pod koniec lat dwudziestych w pracach Jakimowicza pojawiają się cechy formy nowoczesnej, np. gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Gdyni.

Ważną część twórczości Konstantego S. Jakimowicza stanowią budowle sakralne, wśród nich m.in.: kaplica "Przytulisko" przy ul. Wilczej w Warszawie (1913), kościół w Jazgarzewie (1927-29) nawiązujący do tradycii barokowej, krypta Henryka Sienkiewicza w Katedrze Św. Jana w Warszawie. Projekty konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku (1929-30), kościoła pod wezwaniem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka (1931-32) cechuje spokojny podział brył i przejrzystość planu.

K. S. Jakimowicz jest także autorem wielu obiektów użyteczności publicznej: gmachy szkolne przy ul. Otwockiej (1925) i Syreny, szkoła na Kamionku, dom parafialny przy ul. Mokotowskiej 13 (obecnie Teatr Współczesny w Warszawie - 1937), Dom Akcji Katolickiej "Roma" (obecnie Teatr Muzyczny Roma - 1953).

Architekt pełnił liczne funkcje zawodowe i społeczne. Był m.in. prezesem Koła Architektów w Warszawie, I Naczelnikiem Wydziału Budowy i Odbudowy M.S.W. (1918). Pracował jako wykładowca w Szkole Mechaniczno - Technicznej H. Wawelberga i S. Rotwanda. W 1928 r. K. S. Jakimowicz został mianowany szambelanem papieża Piusa XI, a w 1939 szambelanem papieża Piusa XII. W okresie okupacji (1940-1944) pracował w Wydziale Budownictwa Zarządu m. Warszawy, a po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy. Został architektem diecezjalnym i członkiem Rady Prymasowskiej Odbudowy Kościołów Warszawy, powołanej 24 kwietnia 1947 r. przez Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda.

Konstanty Sylwin Jakimowicz zmarł 3 lipca 1960 r.

Galeria>>

Fotorelacja: www.biuletyn.pw.edu.pl

Wernisaż wystawy odbył się 5 marca 2018 r. o godz. 12 w Gmachu Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 24.Wystawa była prezentowana od 5 marca do 30 maja 2018 r.