Politechniczna Noc Muzeów 2024 z atrakcjami Muzeum PW /Night of Museums 2024 at the Warsaw University of Technology and WUT Museum

Już 18 maja Politechnika Warszawska otworzy swoje podwoje w ramach tegorocznej Nocy Muzeów 2024 podczas której, jak co roku, Muzeum PW zaprezentuje nową wystawę czasową. W godzinach od 18:00 do 23:00 na terenie Uczelni dostępne będą takie atrakcje jak m.in. gry, koncerty, wykłady, wystawy, warsztaty czy też uwielbiany przez gości spacer po Kampusie Centralnym.

Wśród zagadnień związanych z historią naszej Uczelni, jej postaciami czy zabytkowym Kampusem, obok wystawy Muzeum PW „Profesor Piotr Wolański - człowiek i dzieło” miłośnicy powrotów do przeszłości znajdą w programie m.in: wystawę „Dzieje Politechniki Warszawskiej na pocztówkach, zdjęciach i eksponatach”, na której zaprezentowane zostaną: zdjęcia, kolekcja ponad 300 pocztówek, albumy, medale, odznaki, czasopisma oraz dokumenty związane z Politechniką Warszawską. Zobaczymy m.in. najstarsze pocztówki z wizerunkiem Gmachu Głównego z 1901 roku, na których widnieje jeszcze ogrodzenie placu budowy, pocztówki z okresu carskiego, pocztówki i zdjęcia ukazujące zniszczenia i odbudowę Politechniki po II wojnie światowej, a także egzemplarze „Tygodnika Ilustrowanego”, informujące o wydarzeniach na Politechnice z lat 1898-1939 czy medale wydane w 1915 roku z okazji otwarcia Politechniki i Uniwersytetu w Warszawie. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów dr. inż. Sylwestra Gładysia z Wydziału Transportu PW (Klub Absolwenta, Gmach Główny PW).

Galeria zdjęć Nocy Muzeów 2024>>

On May 18, the Warsaw University of Technology will open its doors as part of Night of Museums 2024. The Warsaw University of Technology Museum will present a new temporary exhibition dedicated to Professor Piotr Wolański. Attractions will be available from 6:00 p.m. to 11:00 p.m., including: games, concerts, lectures, exhibitions, workshops or a walk around the Central Campus. More information (in Polish) >> Noc Muzeów 2024 na Politechnice Warszawskiej

Kolejną propozycją jest spacer po Bibliotece Głównej PW połączony z prezentacją „Osiągnięcia PW zmieniające świat technologii”. Podczas zwiedzania uczelnianej biblioteki przedstawione zostaną sylwetki wybitnych profesorów Politechniki Warszawskiej, których osiągnięcia wyznaczały ścieżki dla konstruktorów komputerów, robotów i pojazdów autonomicznych oraz koła naukowe PW jako inkubatory innowacji i osiągnięć młodych inżynierów, z przykładami osiągnięć zarówno historycznych, jak i współczesnych. Z okazji Nocy Muzeów w Bibliotece zobaczymy pierwszy polski mikrokomputer μMCS 85 (ze zbiorów Muzeum PW) – jego konstrukcję i zastosowanie (Gmach Główny PW, pl. Politechniki 1, sala 242; początek spaceru sala 336). Mikrokomputer na co dzień można zobaczyć w sali ekspozycyjnej Muzeum PW przy Dużej Auli.

Szczegółowy program wydarzeń wraz z godzinami wejść do poszczególnych atrakcji dostępny jest w artykule Noc Muzeów 2024 na Politechnice Warszawskiej

Źródło: BKiP PW
Fotografie przedstawiają Noc Muzeum w Politechnice Warszawskiej 2024